Bratislava 26. februára (TASR) – Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čakajú nové pravidlá vyplácania ich penzií. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pripravilo viaceré úpravy v novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Dnes novelu zákona schválila aj vláda.
Sporitelia sa budú môcť sami rozhodnúť, akým spôsobom chcú čerpať svoj dôchodok. Buď si pri odchode do dôchodku kúpia doživotný dôchodok v komerčnej poisťovni, alebo im bude prostredníctvom programového výberu nasporenú sumu vyplácať dôchodková správcovská spoločnosť (DSS).
"Keďže starobné dôchodkové sporenie je súčasťou základného dôchodkového systému, navrhuje sa, aby sa starobné dôchodky a predčasné starobné dôchodky z druhého piliera, rovnako ako starobné dôchodky a predčasné starobné dôchodky z prvého piliera, vyplácali vo forme doživotného dôchodku," priblížil rezort práce v predkladacej správe. MPSVR SR v novele zavádza aj takzvaný programový výber. Ten umožní sporiteľom postupne si vybrať nasporenú sumu. Prostredníctvom programového výberu si budú môcť čerpať nasporené peniaze tí ľudia, ktorých dôchodok je vyšší ako štvornásobok sumy životného minima. Dostupný však bude aj pre tých sporiteľov, ktorí majú nasporené málo a od poisťovní nedostanú žiadnu ponuku na doživotný dôchodok.
Zriadiť sa má aj centrálny elektronický ponukový systém. Predkladanie ponúk do centrálneho elektronického ponukového systému má podľa rezortu práce zabezpečiť najmä transparentnosť vo vyplácaní dôchodkov z 2. piliera.
V praxi by mal fungovať tak, že sporiteľ príde do konkrétnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) a požiada si o dôchodok z 2. piliera. DSS túto informáciu zašle do ponukového systému, ktorý bude spravovať Sociálna poisťovňa (SP). Tá potom predloží sporiteľovi jeho nasporenú sumu a na ňu dajú komerčné poisťovne konkrétne ponuky. Poisťovne na vykonávanie tejto činnosti budú musieť získať licenciu od Národnej banky Slovenska (NBS). Sporiteľ by mal od poisťovní dostať ponuky poštou do jedného až dvoch dní. Následne sa musí dôchodca v priebehu 30 dní rozhodnúť, ktorú z nich prijme. Sporiteľ si môže vybrať ponuku dôchodku s pozostalostným alebo s bezpozostalostným vyplácaním, s indexáciou či bez indexácie.
Rezort práce taktiež plánuje od budúceho roka zrušiť podmienku sporiť si na dôchodok v druhom pilieri minimálne desať rokov. Jedinou podmienkou, aby človek mohol čerpať nasporené prostriedky, je dosiahnutie dôchodkového veku.
Dôchodky z druhého piliera sa budú prvýkrát vyplácať v roku 2015. Rezort práce očakáva, že peniaze z druhého piliera dostane približne 3000 sporiteľov.
J.RICHTER:V parlamente budú zmeny v 2.pilieri možno kritizovať opoziční poslanci
Šéf rezortu práce očakáva, že novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení budú v parlamente pravdepodobne kritizovať opoziční politici.
"Kritika by však mala ísť najmä od nás smerom k opozícii, že vypracovali zákon, ktorý bol nevykonateľný. Istým spôsobom zaviedla ľudí, ktorí vstupovali do druhého piliera, lebo vstupovali do neho a nevedeli, akým spôsobom sa im budú vyrátavať a vyplácať prvé dôchodky," skonštatoval po skončení dnešného rokovania vlády minister práce Ján Richter (Smer-SD).
Očakáva, že v parlamente bude diskusia najmä ohľadom podmienok, za ktorých budú môcť sporitelia čerpať dôchodky prostredníctvom programového výberu. "S opozíciou boli vedené rozhovory na odbornej báze, očakávam, že môže byť polemika okolo štvornásobku životného minima, či je to veľa, či je to málo," doplnil Richter.
Prvýkrát budú penzisti poberať dôchodky z druhého piliera v roku 2015. Šéf rezortu práce pripustil, že prví poberatelia dôchodkov budú možno výškou vyplácanej sumy sklamaní. "Očakávam, že budú nespokojní. Viacerí sa budú cítiť, že boli podvedení, ale my sme na to včas upozornili, že to nastavenie nebolo dobré. Bohužiaľ v druhom pilieri je veľa sporiteľov, ktorí tam nemajú čo robiť. Z hľadiska veku či príjmu," doplnil Richter.
Ministerstvo práce však neplánuje druhý pilier otvárať, a teda umožniť sporiteľom z neho vystúpiť. "Treba dať stabilitu druhému pilieru aj kvôli zmenám, ktoré sa urobili. Teraz je treba skôr sledovať, aké bude zhodnotenie jednotlivých prostriedkov. Bol by som rád, keby sme druhý pilier už neotvárali," dodal minister práce.
0